Szlak Bożego Miłosierdzia

Do Krzyżaszlak

Drodzy wędrowcy,

Zapraszamy na Pielgrzymkę Szlakiem Bożego Miłosierdzia. Jest to nie tylko trasa ukazująca piękno Polski – kraju ukochanego i wybranego przez Jezusa, ale również odkrycie prawdziwego kamienia węgielnego wiary milionów polaków. Jest to idealny przykład tradycji Kościoła połączonego z duchowością,  historią i geografią Polski.  Przebieg trasy prowadzi nas przez zabytkowe, średniowieczne zamki, które przypominają o potędze i kunszcie Polaków.W dobie konsumpcjonizmu, globalizmu i wszechogarniającego ateizmu, niech będzie to przypomnienie o sile wiary,  wspólnoty, Rodziny Bożej i chrześcijańskiego miłosierdzia.

Szlak z Jasnej Góry do Łagiewnik, to główna oś duchowa Polski. Stanowi ją stolica Królowej Polski, ale i też orędzie objawione w Krakowie Łagiewnikach, które ma przygotować całą ludzkość na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa jako Króla i Sędziego. Między tymi dwoma sanktuariami o światowym wymiarze znajduje się też wiele szlachetnych pereł pobożności ludu polskiego, których blask oświeca każdego, kto ma cnotę wiary, nadziei, miłości.Pielgrzymując do Maryi na Jasną Górę, wnikamy w Jej Serce, wchodzimy w krwiobieg Bożej łaski. Zostawiamy w tym miejscu to, co nas zniewala i przyjmujemy czyste sumienie oraz gorliwość trwania przy Bogu. Jesteśmy gotowi do podjęcia dalszych zmagań życiowych. Kontemplując tę świętą ikonę, możemy zauważyć, że pielgrzymka z Jasnej Góry do Łagiewnik jest namalowana na tym obrazie. Jest to pielgrzymka między sercami. Od Serca Maryi do Serca Jezusa. Gdyby nałożyć na obraz mapę Polski, to te dwa miasta pokrywają się z tymi Sercami, u góry widać Serce Maryi (Jasna Góra), a lekko po lewej stronie u dołu Serce Jezusa (Kraków). Wyruszamy od Bożej Rodzicielki do Jezusa Miłosiernego. To, co znajduje się między nimi, to miłość Boża – główna oś duchowa Polski i świata, która wytycza drogę współczesnego Kościoła w dwóch zawołaniach: „Totus Tuus” i „Jezu, ufam Tobie”. Czas wędrowania szlakiem Orlich Gniazd może być czasem rekolekcji. Warto w tym celu skorzystać z książki „Szlak Bożego Miłosierdzia”, gdzie podany jest duchowy program rozmyślań na siedem kolejnych dni. W książce tej w rozdziale „dla indywidualnych pielgrzymów” znajduje się też opis trasy.

Trasa:

Jasna Góra – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Biegnie od Jasnej Góry (Matka Boża Jasnogórska) – Aleja Najświętszej Maryi Panny – od kościoła  św Zygmunta w Częstochowie. Tu zaczyna się starodawny czerwony szlak Orlich Gniazd, który obecnie prowadzi nas aż do Krakowa w okolice kościoła św Jadwigi (Krowodrza). Stamtąd już według własnego rozeznania można np.  przejść przez Rynek w Krakowie, Wawel i wzdłuż Zakopianki aż do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Zasady przyznania statuetki:

1. Wymagane jest udokumentowanie swojej obecności na tle: klasztoru Jasnogórskiego, Zielona góra, kapliczka św. Idziego koło Zrębic, kościół w Niegowie, Zamek Bobolice, Zamek Morsko, formacja skalna Okiennik Wielki, zamek Ogrodzieniec, Pilica klasztor Franciszkański, zamek Smoleń, zamek Rabsztyn, kościół w Grodzisku lub widok ze skarpy, kościół św. Józefa na wodzie w Ojcowie, kościół św. Idziego w Giebułtowie, kościół św. Jadwigi na Krowodrza, sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Uwaga! Nie można oszukiwać i pokonywać odcinków w inny sposób jak pieszo!
Regulamin:

1. Nie ubezpieczamy wędrowców, każdy bierze udział na własną odpowiedzialność. Apelujemy o zachowanie rozwagi i planowania wędrowania przez sprawdzanie pogody i dopasowanie swoich sił do długości trasy.
  2. Szlak można przejść w odcinkach nie za jednym razem. Lecz trzeba koniecznie wrócić do tego miejsca gdzie było się wcześniej. Nie skracamy drogi
  3. Zdjęcia potwierdzające przebyty szlak należy wysłać na adres: szlak.bozego.milosierdzia@fundacjapromien.pl
  4. Należy wpłacić kwotę 50 zł na pokrycie kosztów statuetki. Do niej jest dołączony dyplom. Kto wysyła swoje dane zgadza się na rejestrację swojej osoby do spisu tych, którzy przeszli ten szlak.
  5. Podanie swoich danych oraz wysłanie zdjęć rozumiane jest jako zgoda na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE 9dalej: RODO)